Zdá se, že investoři do dluhopisů sázejí proti kontroverznímu salvadorskému zákonu o bitcoinech, ale je třeba vzít v úvahu i další faktory.
Krok Salvadoru přijmout bitcoiny rozčeřil peří investorů do dluhopisů a výnosy vzrostly, protože investoři signalizují nejistotu ohledně rozvíjející se ekonomiky.
Zpráva z 8. září, kterou zveřejnila agentura Bloomberg, uvádí, že výnosová křivka salvadorských dluhopisů se v poslední době obrátila, což znamená, že dluhopisy s krátkodobou splatností nyní vynášejí více, než kolik z těchto nástrojů náleží. Ve zprávě se uvádí:
“To je obecně považováno za špatné znamení, protože to znamená, že investoři považují krátkodobější dluh za rizikovější a většina výnosových křivek bude mít sklon směrem nahoru vzhledem k nejistotě, která je při oceňování v delším časovém horizontu přirozená.”
Ben Emons ze společnosti Medley Global Advisors zdůraznil, že salvadorské dluhopisy “v první den platnosti nového zákona o bitcoinech” výrazně ztratily a popsal akci na trhu jako “nevítané znamení, že široké používání bitcoinu může mít pro tuto rozvíjející se zemi závažné důsledky”.
Zdá se, že Emons není ve svém hodnocení osamocen, přičemž údaje agentury Bloomberg ukazují, že salvadorské dluhopisy začaly směřovat k inverzi v červnu – ve stejném měsíci, během něhož parlament země přijal kontroverzní zákon prezidenta Nayib Bukeleho o Bitcoinu, který uznává BTC jako zákonné platidlo.
Krok Salvadoru uznat bitcoin jako zákonné platidlo však není jedinou silou, která vyvíjí medvědí tlak na trh s dluhopisy v zemi.
Jiní odborníci zdůrazňují, že hlavním zdrojem negativního sentimentu ohledně ekonomických vyhlídek Salvadoru je Bukeleho náhlé sesazení ústavního soudu v květnu, kdy Bukele propustil generálního prokurátora a nejvyšší soudce země.
Od května se spread mezi salvadorskými státními dluhopisy a srovnatelnými americkými pokladničními poukázkami zvýšil k 12. srpnu o 77 %. Bukeleho neschopnost zajistit dohodu s Mezinárodním měnovým fondem rovněž ovlivnila vyhlídky salvadorského trhu s dluhopisy.
Zatímco salvadorský zákon o bitcoinech vstoupil v platnost 7. září, při zavádění vládou vydané digitální peněženky “Chivo” se objevily rozsáhlé stížnosti občanů na technické problémy.