Vše co potřebujete vědět o kryptoměnách

Co jsou to transakční poplatky za přesun kryptoměn

A proč mám vlastně platit, za něco, co mi dává platební karta a banka zadarmo. No chyba lávky. Bance a provozovateli platebních systémů neplatíte sice obvykle přímo, nicméně platí to za vás obchodník, který vám to zahrne do ceny. Platíte za to, že jsou vaše peníze v bezpečí u bitcoinu a jiných kryptoměn je to úplně stejné, jen v případě kryptoměn je to vaše svobodná volba a víte přesně komu a za co platíte. A bezpečnost je řádově vyšší. pokud jde o Bitcoin, tak není asi ve světě digitálních peněz bezpečnější síť.

Transakční poplatky, jak už napovídá jejich ,,název“ se tedy platí za transakce. Respektive za schvalování transakce, a to obvykle právě v dané kryptoměně. Síť v systému proof of work zabezpečují těžaři a uzly. Těžaři ověřují na základě matematických výpočtů a velmi drahými stroji s vysokou energetickou náročností tzv. těžaři. Aby jim tato práce a investice dávaly smysl, je třeba je motivovat. Nejvhodnější motivací jsou pak samozřejmě samotné kryptoměny. Bitcoin má navíc od počátku poměrně velký problém se škálováním, a tedy je paradoxně poměrně důležité, aby se počet transakcí držel na jisté úrovni, tomu právě poplatky pomáhají.

Co tedy vlastně ovlivňuje konečnou cenu za transakci? V první řadě právě vytíženost sítě, další věcí je samotná cena kryptoměny, cenu si pak můžete ovlivnit i sami, tím, kolik za transakci navrhnete zaplatit. Princip je takový že, kdo zaplatí nejvíc, toho transakce je první odbavena. V praxi to funguje tak, že pokud zaplatíte např. 300 Kč, máte ji odbavenou v řádu vteřin, pokud 60 Kč, může to trvat dva dny i týden.

Jak ušetřit na poplatcích zde.

To bychom měli kryptoměny fungující na principu proof of work, tedy důkazu prací. Jak je na tom proof of stake? V zásadě velmi podobě, jen u těchto kryptoměn bývají transakční poplatky podstatně nižší a bezpečnost sítě, jak jí chápu není zdaleka tak vysoká. Nejsem odborníkem na systém proof of stake tedy důkaz sázkou, ale obávám se, že její zranitelnost se brzy odhalí. Síla je prostě ve výkonu. Zajímavá systém přináší sít Chia network se systémem Proof of space and time. Tedy důkaz místem na disku a časem. Zatím jí neprověřil čas, a tedy uvidíme.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Další články

Novinky

Stane se ze Solany zabiják Eterea

Mohla by být Solana díky výrazně nižším transakčním nákladům a vyšší rychlosti transakcí nejobávanějším zabijákem Etherea? Solana se stala trendovým tématem kvůli postupnému několikatýdennímu zvyšování

Přečíst celé

Kryptoměny a daně

Kryptoměny, nebo také kryptoaktiva se počítají do movitého jmění, a tedy nejsou z hlediska českých zákonů vnímány jako peníze v cizích měnách. Stejně tak nejsou

Přečíst celé
#CoinPriceMarketcapVolume (24h)SupplyChangeLast 24h