Vše co potřebujete vědět o kryptoměnách

Co je to Bitcoin a proč je fajn

Bitcoin založil v roce 2008 anonymní tvůrce, nebo tvůrci pod pseudonymem Satoshi Nakamoto.  Bitcoin nelze zcela vysvětlit. Zajištění jeho fungování spočívá v zásadě na teorii her a kooperaci. Nikde jinde, než v BTC nejspíš není kooperace tolik výhodná. Cena Bitcoinu stejně jako v zásadě všeho, se řídí nabídkou a poptávkou. Ničím jiným. Podobně je to i s dalšími kryptoměnami ať už decentralizovanými, nebo centralizovanými.

Jak praví moudrá Wiki. Bitcoin je otevřená platební sít, nebo kryptoměna, jejíž hlavní výhodou je naprostá decentralizace. Nikdo tak nemá možnost, dokonce ani její autor, ovlivňovat její funkčnost. Nelze ji padělat, vyvolávat v ní inflaci, nelze ji ovládat ani zastavit. Konečné množství BTC je známo.

Kdyby tomu tak skutečně bylo, Bitcoin by nebylo možné obnovovat a inovovat, ostatně, v zásadě se jedná o program, a ten je třeba vyvíjet. Takže, kdyby nebylo možné jej ovlivnit, nebylo by možné jej měnit. No a tady jsme u toho. Jak je tedy možné, aby program mohl ovlivnit kdokoli a zároveň byla zajištěná bezpečnost sítě? No poměrně jednoduše, na změně se musí dohodnout bitcoinová komunita, a to nadpoloviční většinou.

Po úspěchu Bitcoinu se objevilo mnoho dalších kryptoměn, některé z nich přinášejí velmi zajímavé výsledky a nové principy. Nicméně Bitcoin je stále král, což dokazuje i jeho tržní kapitalizace, tedy celková hodnota všech bitcoinů, ta dosahuje více než 62% všech kryptoměn. (situace se neustále mění). Ale obecně cena všech kryptoměn se od hodnoty bitcoinu odvíjí.

Jak tedy vlastně bitcoin popsat? Bitcoin je momentálně digitální zlato, uchovatel hodnoty, prostředek výměny a ve světě kryptoměn stále častěji i zúčtovací jednotka v zásadě tak plní všechny atributy, které ekonomická teorie přikládá penězům. Tedy kromě pozice digitálního zlata, které v čase neztrácí hodnotu jej lze vnímat jako skutečné peníze na rozdíl od těch, které tisknou národní banky. Nemyslím si, že by byl bitcoin v dnešní době nějakou cestou k rychlému zbohatnutí, pokud vás zajímá z tohoto důvodu, raději do toho nejděte. Bitcoin je cesta z našeho monetárního systému. Na rozdíl od zlata není bitcoin třeba převážet pod krytím samopalů.

Ač to často zmiňují odpůrci Bitcoinu, jeho mince lze jen velmi stěží používat k placení nelegálních aktivit, protože všechny transakce jsou zaznamenané v jedné všemi dostupné účetní knize zvané blockchain, a tedy nebylo by to úplně nejrozumnější.

Dalším zásadním a poměrně relevantním argumentem odpůrců Bitcoinu je vysoká energetická náročnost zajištění bezpečnosti BTC sítě. Jistě mají pravdu v tom, že tato síť spotřebuje tolik elektrické energie, jako menší stát, což je ovšem v porovnání se zajištěním provozu světového bankovního systému stále zanedbatelné. Nicméně nejsilnějším protiargumentem je to, že aktuálně více než 80% energie spotřebované touto sítí pochází z obnovitelných zdrojů a elektráren v nehostinných podmínkách. Vychází to z toho, že tento způsob provozu těžebních serverů je nejlevnější. Bitcoin tak vysokou měrou přispívá právě vývoji a rozšíření alternativních zdrojů energie. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Další články

Novinky

Stane se ze Solany zabiják Eterea

Mohla by být Solana díky výrazně nižším transakčním nákladům a vyšší rychlosti transakcí nejobávanějším zabijákem Etherea? Solana se stala trendovým tématem kvůli postupnému několikatýdennímu zvyšování

Přečíst celé

Kryptoměny a daně

Kryptoměny, nebo také kryptoaktiva se počítají do movitého jmění, a tedy nejsou z hlediska českých zákonů vnímány jako peníze v cizích měnách. Stejně tak nejsou

Přečíst celé
#CoinPriceMarketcapVolume (24h)SupplyChangeLast 24h